Zabieg podologiczny co to jest – zabiegi podologiczne zyskały w ostatnim czasie na popularności. Coraz więcej pacjentów zdaje sobie sprawę z tego, że dzięki nim można zachować nie tylko piękny wygląd stóp, ale również ich zdrowie. Czym dokładnie jest zabieg podologiczny, kto go przeprowadza i jak się do niego przygotować?
Zabieg podologiczny – co to takiego?
Zabiegiem podologicznym możemy określić szereg czynności wykonywanych przez doświadczonego podologa, mających na celu poprawę wyglądu bądź stanu zdrowia stóp pacjenta. W praktyce trudno byłoby podać jeden, konkretny zabieg podologiczny, gdyż istnieje ich pewien katalog, który wciąż uważa się za otwarty. Już sam fakt, iż zabieg podologiczny może mieć na celu poprawę wyglądu bądź stanu zdrowia wskazuje, że specjalista wykonuje ich co najmniej kilka. Może posiłkować się specjalistycznym sprzętem lub powszechnie dostępnymi narzędziami. Co ważne, zabiegi z zakresu podologii mają charakter nieinwazyjny lub mało inwazyjny. Podolog nie ma bowiem prawa pobierać materiału do badań, przerywać ciągłości skóry czy wstrzykiwać w nią jakichkolwiek preparatów. Tego typu uprawnienia posiada wyłącznie lekarz, jednak warto pamiętać, że podolog nim nie jest.
Rodzaje zabiegów podologicznych
Zabiegi podologiczne możemy podzielić na kilka rodzajów. Kryteria tego podziału mogą być różne, jednak najczęściej mówimy o podstawowych i specjalistycznych czynnościach wykonywanych przy konkretnym pacjencie. Podstawowym zabiegiem podologicznym jest pedicure leczniczy, który polega na dokładnym oczyszczeniu i pielęgnacji stóp. Zapobiega to rozwojowi ewentualnych chorób oraz utrzymania atrakcyjnego, estetycznego wyglądu. Innym zabiegiem jest usuwanie modzeli czy odcisków. Przeprowadza się go u pacjenta ze zmianami tego rodzaju. Podolog może też wykonać masaż leczniczy, który ma na celu poprawę przepływu krwi oraz limfy. Wśród zabiegów specjalistycznych możemy wymienić na przykład procedurę rekonstrukcji paznokcia. Czynności protetyczne wykonuje się u pacjentów, którzy na skutek urazu lub choroby (grzybicy) mają skrzywione bądź nawet odklejone paznokcie. Zaawansowane zabiegi podologiczne mają na celu leczenie konkretnych schorzeń. Specjalista może na przykład przeprowadzić jonoforezę wodną, zapobiegającą nadpotliwości stóp. Innym zabiegiem jest laseroterapia, stosowana w leczeniu niektórych chorób, w tym grzybicy paznokci. Podolog wykonuje ortezy silikonowe i dopasowuje je do stopy, tak aby osiągnąć odpowiedni poziom przeciążenia bądź wręcz przeciwnie, aby odciążyć stopę. Często podolodzy zajmują się usuwaniem różnego typu zmian skórnych, jednak tutaj należy mieć świadomość, że mogą oni wykonywać jedynie nieinwazyjne zabiegi. W pozostałych przypadkach muszą natomiast skierować pacjenta na leczenie specjalistyczne.
Kto wykonuje zabiegi podologiczne?
Zabiegi podologiczne wykonują doświadczeni podolodzy, posiadający odpowiednie przygotowanie merytoryczne oraz praktykę w zawodzie. Problemem jest jednak fakt, iż zawód podologa nie został uregulowany prawnie. W rzeczywistości oznacza to, że może wykonywać go każdy. Niemniej jednak poszczególne zadania wymagają posiadania specjalistycznej wiedzy, dlatego może się ich podjąć jedynie osoba, która ukończyła kurs z zakresu podologii. Dobry podolog musi dysponować wysokiej klasy sprzętem, gdyż bez niego przeprowadzenie niektórych zabiegów jest zwyczajnie niemożliwe. Wybierając się na zabieg podologiczny, zwróćmy uwagę na kompetencje konkretnego specjalisty. Pamiętajmy, że w jego rękach jest nie tylko estetyczny wygląd naszych stóp, ale przede wszystkim ich zdrowie.
Jak przygotować się do zabiegu podologicznego?
Pacjent nie musi przygotowywać się do zabiegu podologicznego w specjalny sposób. W praktyce wszelkie czynności przygotowawcze, na przykład oczyszczanie stóp, odbywają się już w gabinecie. Nie musi on również przynosić ze sobą kosmetyków czy narzędzi. Wyjątkiem jest sytuacja, w której pacjent ma uczulenie na niektóre składniki preparatów i stosuje konkretne ich rodzaje, dostępne jedynie w aptece. Niektóre zabiegi podologiczne mogą być wykonane w każdym przypadku, w kontekście innych obowiązują natomiast pewne przeciwwskazania. Mowa tutaj na przykład o laseroterapii, której – co do zasady – nie przeprowadza się u kobiet w ciąży czy u osób z chorobami nowotworowymi. Podolog, zanim wykona zabieg, zbierze dokładny wywiad, podczas którego oceni dyspozycję pacjenta. Dobry specjalista odmówi wdrożenia konkretnych procedur, jeśli uzna, że istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania. Warto mieć świadomość, że zabiegi podologiczne zazwyczaj nie wywołują uczucia bólu. Owszem, zdarza się, że pacjent w trakcie ich przeprowadzania odczuwa pewien dyskomfort, jednak wszelkie dolegliwości bólowe powinno się już zgłosić specjaliście. W każdym momencie może on przerwać zabieg, jeśli uzna, że jest on zbyt ryzykowny bądź mało komfortowy dla pacjenta. Chcąc uzyskać więcej informacji o tym, jak wygląda konkretna procedura, warto zapytać bezpośrednio u źródła, czyli w gabinecie podologicznym. Specjalista rozwieje wszelkie wątpliwości i wyjaśni ewentualnie nieścisłości.