Budowa domów modułowych

Budowa domu nie musi trwać miesiącami i pochłaniać gigantycznych środków. Nowoczesne systemy budownictwa jednorodzinnego  pozwala na budowanie domów znacznie szybciej i na optymalizację kosztów. Jest to ciekawa opcja, alternatywa wobec tradycyjnego budownictwa. Budowa domu to przedsięwzięcie dość stresujące i powodujące różnorodne emocje. Przyszły właściciel chciałby jak najszybciej wprowadzić się do domu, ale plac budowy ma swoje prawa. Połączeniem oczekiwań inwestorów i możliwości nowoczesnych technologii jest budownictwo modułowe.

 

Trwały i komfortowy budynek modułowych

W świadomości społecznej tkwi obraz budowy jako stawianie domu cegła po cegle. Na szczęście nie jest to jedyny sposób stawiania domów. Wydajniejsze jest budownictwo modułowe, które, choć zyskuje klientów, to wciąż pozostaje tajemnicą dla wielu osób. Nie jest tak popularne i dlatego wciąż wzbudza nieufność. Budowa domów w systemie modułowym pozwala na trwałego i komfortowego budynku.

 

Dom z fabryki

Budowa domów modułowychBudowa domów w systemie modułowym ma kilkanaście zalet. Po pierwsze jest mniej bałaganu na placu budowy – części domu modułowego powstają w zakładzie produkcyjnym.  Elementy domu powstające poza placem budowy to: ściany i fragmenty stropów. W skład gotowych elementów wchodzą również tzw. prefabrykaty drobnowymiarowe, a więc np. duże elementy ścienne takie jak, np.:  panele . Gotowe elementy przewożone są na plac budowy i montowane na przygotowanych wcześniej fundamentach. Na placu budowy domu pozostają jedynie prace montażowe. Wielką zaletą domów modułowych jest to, że warunki atmosferyczne nie mają takiego wpływu na prace budowlane, jak w przypadku tradycyjnego budownictwa, co także wpływa na krótki okres prac na budowie. Przy budowie domów modułowych nie trzeba składować materiałów budowlanych, co eliminuje praktycznie do zera ryzyko kradzieży i niespodziewanych strat.  Budowa domu modułowego wymaga dobrze wykonanego wjazdu na posesję – elementy konstrukcji są przywożone w samochodach ciężarowych, a do ich montażu niezbędny jest dźwig.  Budynki modułowe można stawiać na gruntach, na których budowa tradycyjna byłaby bardzo utrudniona. Budynek modułowy może być dowolnie rozbudowany przez dodanie do niego kolejnych modułów. Jest to korzystna opcja dla rodzin. Dom można rozbudować, kiedy potrzebny jest pokój dla dziecka lub seniora z ograniczoną sprawnością.

 

Zobacz również:

 

 

Kto inwestuje w domy modułowe? 

Budowa domu z gotowych modułów to świetne rozwiązanie dla osób, które muszą szybko wprowadzić się do nowego domu, np.: mają w rodzinie osobę z niepełnosprawnością lub powiększyła się im rodzina. Domy modułowe wybierają także inwestorzy, którzy nie znają się na budowie domu i nie mają czasu, aby doglądać budowy. Bardzo korzystne dla przyszłego właściciela jest to, że domy modułowe objęte są określoną przez daną firmę gwarancją. Oznacza to, że wszelkiego rodzaju usterki będą naprawiane na jej koszt, wiąże się to również z tym, że poszczególne elementy budynku poddawane są bardzo surowej kontroli, co podwyższa poziom bezpieczeństwa i daje inwestorowi pewność, że dom spełnia wszystkie kryteria jakościowe. Firmom zajmującym budową domów modułowych zależy, żeby budynki nie miały żadnych wad i właściciel nie miał powodów do korzystania z napraw gwarancyjnych. 

 

Potrzebna gotówka

Budowa domów modułowych ma swoją wadę finansową – od razu trzeba posiadać środki finansowe na całą inwestycję. Za wyprodukowanie modułów trzeba zapłacić zgodnie z terminem płatności. W przypadku tradycyjnej budowy – koszty poszczególnych etapów są rozłożone w czasie. Nie jest to sposób budowy domu dla osób, które planują sfinansować budowę etapami. Dom modułowy to nietrafiony pomysł dla inwestorów, którzy chcieliby część prac wykonać samodzielnie lub z pomocą najbliższej rodziny i przyjaciół.  Na ten rodzaj budowy domu nie decydują się ludzie, którzy lubią prace budowlane i zależy im na tym, aby mieć wkład własnej pracy w powstający dom. W przypadku domów modułowych trzeba zaufanie do firmy, która stawia budynek. Właściciel domu nie ma możliwości kontroli powstawania modułów w fabryce. Warto zwrócić uwagę na fakt, że cena wykonania domu modułowego jest niższa niż koszt tradycyjnej budowy.

 

Kompleksowa obsługa

Firmy realizujące budowę domów modułowych kompleksowo wykonują usługę – od projektu, poprzez produkcję półfabrykatów (modułów) do montażu na posesji. Obiekty mogą być oddawane w stanie pod klucz. Wizualnie nie różnią się od domów powstałych w sposób tradycyjnych. Budynki mają odpowiednio wykończone ściany, podłogi i sufity oraz zamontowane instalacje wodne, kanalizacyjne, grzewcze, elektryczne, klimatyzacyjne i wentylacyjne, teletechniczne. Właściciel i domownicy muszą jedynie urządzić pomieszczenia według swojego gustu.

Liczba przedsiębiorstw zajmujących się budową domów modułowych zwiększa się, ponieważ jest duże zainteresowanie powyższym typem budownictwa. To technologia przyszłości, która będzie zdobywała sympatyków ze względu na szybkość realizacji inwestycji i kompleksowość wykonania.