Co prawda, dzisiejsze czasy dla niektórych są bardzo dobrymi pod względem finansowym, a dla innych są nieco cięższe. Już z pewnością dla osób, które planują budowę i inwestycję we własny kąt. Oczywiście artykuł ten nie jest poradnikiem jak zarobić czy gdzie szukać pieniędzy na budowę domu.
Chciałbym tutaj jednak pokazać Wam pewien sposób na wybudowanie własnego domu w sposób, który z pewnością już kiedyś widzieliście, ale być może nie znacie nazwy lub w ogóle nie przyszło wam do głowy budować w ten sposób. Domy kanadyjskie, które stają się dopiero popularne w naszym kraju będą tematem dzisiejszego artykułu i sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy podczas samej budowy. Może na wstępie zacznijmy sobie od tego, czym są domy kanadyjskie. Wbrew samej nazwie nie mają nic wspólnego z syropem klonowym czy górami i srogimi zimami. Jest to po prostu sposób budowy domów polegający na składaniu budynku z gotowych ścian wykonanych z desek. Jest to metoda bardzo szybka, tania i bardzo popularna w Ameryce Północnej.
Do Polski sposób ten dotarł stosunkowo niedawno i mało jest jeszcze firm, które znają tą technologię i są w niej wyspecjalizowane. Jak zazwyczaj jesteśmy za murzynami i mamy klapki na oczach budując nasze tradycyjne murowane piekarniki. Czemu użyłem takie śmiesznego określenia na tradycyjny polski murowany dom? Otóż popatrzmy na sposób jego budowy. Pracowałem na budowie, więc wiem jak to wygląda, fundament muszą być odizolowane dom musi być odizolowany dach musi być odizolowany i to wszystko przy użyciu styropianu, styroduru i wełny mineralnej. W efekcie zamykamy się w szczelnym budynku, który tylko grzejemy a wszystko wewnątrz parując wyciąga szkodliwe dla organizmu związki. Dodatkowo po pewnym czasie w naszym domu jest już tak sucho, że zaczynają się pierwsze problemy ze zdrowiem, a sprawy nie poprawia fakt instalacji kominka, który jest źródłem kurzu.
Domy kanadyjskie oczywiście są ocieplane przy użyciu wełny mineralnej, jednak posiadają one standardową wentylację a dodatkowo dzięki temu, że są z drewna wydzielają mniej szkodliwych związków i są po prostu zdrowsze. Domy kanadyjskie nie wymagają betonów i klejów podczas budowy, a jedne mokre prace to fundamenty i ewentualnie cienkowarstwowy tynk na ścianach zewnętrznych. Dzięki zastosowaniu lekkich materiałów budowlanych nie jesteśmy obarczeni wysokimi kosztami ich przewozu i montażu. Cały proces budowy przebiega szybciej i efekty widać bardzo szybko. Budowa takiego domu kanadyjskiego jest, zatem tania i szybka, więc jeżeli poszukujesz taniego rozwiązania to idealnie trafiłeś i właśnie po to jest ten artykuł. Nieco droższym, ale nadal tanim i szybkim rozwiązaniem będzie również budowa domu w stylu zakopiańskim z bali, tutaj poziom zdrowego życia w takim domu idzie jeszcze bardziej w górę, a z jakiegokolwiek ocieplania możemy całkowicie zrezygnować, ponieważ drewniane belki są doskonałym izolatorem. W obydwu przypadkach pomimo iż styl zakopiański jest prawie, że naszym narodowym a domy kanadyjskie przywędrowały do nas zza oceanu to możemy powiedzieć, że stanowią grupę domów, w które warto zainwestować ze względu na korzyści, jakie sobą reprezentują.
Pozwolę sobie na takie małe podsumowanie tego, co ustaliliśmy. Domy kanadyjskie są z całą pewnością tanie, najdroższa firma, jaką znalazłem oferuje budowę takiego domu pod klucz za trzy tysiące od metra kwadratowego. Tak jest to dużo, ale zaznaczam pod klucz. Dla niewtajemniczonych już tłumaczę oznacza to, że płacimy trzy tysiące za metr kwadratowy i jedyne, co pozostaje w naszej gestii to odebrać klucz postawić wianek i wprowadzić się od razu z walizkami. Wszystko jest dla nas już przygotowany i od razu zaczynamy mieszkać, w rzeczywistości gdybyśmy chcieli sami sobie wykańczać dom to pewnie spokojnie zmieścimy się w takiej samej kwocie z tą różnicą, że będziemy musieli w to włożyć jeszcze naszą pracę. Kolejna ważna cecha domu kanadyjskiego to ekologiczne nastawianie do świata. Chodzi tu nie tylko o zmniejszenie zużycia energii, o które walczą ekolodzy, ale również o zastosowanie ekologicznych materiałów.
Drewno jest materiałem, który nie dość, że jest w pełni naturalny, to jeszcze gdy rośnie absorbuje więcej, CO2 niż później jest zużywane do jego obróbki. Jeżeli zdecydujesz się na budowę w zimę nie ma problemu, domy kanadyjskie są niezależne od pogody. Budowa wymaga jedynie użycia drewna, wkrętów i gwoździ, co jest niezależne od pogody. Jedynym elementem, który należy wykonać w odpowiedniej temperaturze zewnętrznej jest fundament. No i największy plus tak zwanych domów szkieletowych, które buduje się, bowiem znacznie szybciej niż dom murowany.
Zwykle domy kanadyjskie pod klucz mogą być gotowe w ciągu 3 miesięcy. W naszym kraju domy kanadyjskie są mało popularne, ale jest to zasługa silnie zakorzenionych przekonań inwestorów, które zazwyczaj nie są słuszne ani oparte na konkretnych argumentach. W ten sposób chciałbym zakończyć ten artykuł i zachęcić Cię do poszukiwania większej ilości informacji o tym typie budowy domu. Dziękuję Ci za czas i atencję poświęcone na ten artykuł, mam nadzieję, że pomoże Ci on podjąć właściwą decyzję podczas wyboru typu budownictwa.