Wynajem busa często jest najbardziej opłacalną opcją na różne okazje. Zabieranie kilku osób jednocześnie pozwala zaoszczędzić paliwa i jest tańsze niż wycieczka samochodem. Dotyczy to zarówno wczasów, wesel, rodzinnych uroczystości, jak i wyjazdów do zagranicznej pracy. Ceny zależą od wielu czynników, takich jak wielkość autobusu, odległość od celu podróży czy wynajem kierowcy. Ile kosztuje wynajem busa w różnych sytuacjach?
Wynajem w zależności od odległości
Cena najbardziej uzależniona jest oczywiście od przebytej odległości. Wynajem busa do Niemiec będzie tańsze niż wycieczka do odległej Chorwacji. Ceny uzależnione są od aktualnych cen benzyny. Bardzo często cena oscyluje w granicach 2 złotych za jeden przejechany kilometr. W przypadku wczasów do Niemiec będzie to około 1000 złotych. Będzie tak w przypadku podróży Warszawa-Berlin. Opcji jest całe mnóstwo i trzeba sobie wszystko obliczyć we własnym zakresie.
Podróż ze Szczecina do Berlina to już przecież tylko 150 km, daje to wtedy zaledwie 300 złotych. Cena oczywiście dzielona jest na kilku uczestników. Znacznie drożej wychodzi wtedy wypozyczalnia samochodow, bo tam sumę dzieli się na co najwyżej 5 osób (większe auta zdarzają się rzadko). Z kolei podróż od wschodu Polski do zachodu Niemiec to już czasami 12 godzin podróży. Wycieczka z Lublina do Kolonii może wynieść 2400 kilometrów, co w przeliczeniu na złotówki wyjdzie 5000 złotych. W przypadku dłuższych podróży są jednak przewidziane rabaty.
Koszt wynajmu kierowcy
Inaczej sprawa kilometrów wygląda w przypadku wynajmu autobusu z kierowcą. Jeżeli ktoś planuje podróż na kilka dni to musi opłacić jego pensję i bieżące koszty. Ewentualnie musi zapłacić za jego powrót do domu. Trzeba wtedy zapłacić nie za 2 przejazdy, ale za 4. W przypadku podróży wielodniowych lepiej samemu prowadzić taki bus lub autobus. Trzeba mieć do tego specjalne uprawnienia.
Świetną opcją w takim przypadku jest wynajem busów 9 osobowych. Nie wymagają one specjalnych wymagań względem kierowcy. Potrzebne będzie prawo jazdy kategorii B oraz wiek powyżej 23 lat (czasami przewiduje się 25 lat). Minusem jest mniejsza liczba osób, ale w przypadku 2 rodzin lub grupy znajomych czasami więcej nie trzeba.
W przypadku wynajmu autobusu nie zawsze liczą się przejechane kilometry. Firma wynajmująca może tracić na tym, że bus jedynie oczekuje na koniec wakacji. W takich wypadkach pobierania jest opłata ryczałtowa, która może wynosić nawet 200 złotych za dzień. Tutaj wychodzi nieznaczna przewaga samochodu – nie trzeba płacić za jego postój w miejscu. W przypadku 9 osób to jednak niewielkie koszty. Po przedzieleniu wychodzi to 20 złotych za osobę. Trzeba by było spędzić naprawdę długie wakacje, żeby wynajem busa się nie opłacił.
Wynajem w zależności od okoliczności
Koszt busa zależy mocno od wymagań, jakie się mu stawia. Jeżeli ktoś stawia na wygodę to musi dopłacić trochę więcej. W przypadku wesela, gdzie goście weselni będą ubrani w garnitury i drogie suknie – nie należy oszczędzać. Trzeba postawić na pojazd z klimatyzacją, dużą ilością miejsca i dodatkowymi udogodnieniami (np. w postaci telewizji). Koszt może wynieść wtedy nawet 500 złotych za jeden przejazd.
Inaczej wygląda sprawa w przypadku transferu z lotniska lub placu autobusowego. Wypożyczalnia samochodów może znajdować się daleko od miejsca oczekiwania. Często organizowane są wtedy tanie przejazdy busami, gdzie można dojechać do centrum za marne 20 złotych. Cena oczywiście dotyczy jednej osoby.
Mocno budżetowe są też wyjazdy do pracy za granicą. Popularny cel podróży w takich przypadkach, czyli Holandia lub Niemcy to koszt na poziomie 200 złotych za osobę. To tańsza opcja niż pociągi, a przy okazji takie przejazdy kierują nas bezpośrednio do miejsca pracy. W przypadku pociągów i samolotów nie dość, że płaci się więcej (nawet 1000 złotych) to jeszcze trzeba się przesiadać na inne środki lokomocji. Wynajem busa w przypadku małych miejscowości może okazać się jedyną deską ratunku, jeśli ktoś nie posiada własnego samochodu.
Wynajem w zależności od liczby dni
Wynajem samochodów nie musi się opierać na liczbie przejechanych kilometrów, ale na liczbie dni. Przypomina to wynajem aut dostawczych. W takich przypadkach można liczyć na znaczne rabaty. W końcu wcześniej wspomniany wyjazd z Lublina do Kolonii wydaje się nieopłacalny, jeżeli liczyć tylko kilometry.
Wynajem busa na parę dni to najlepsza opcja w przypadku wakacji. Nie bez znaczenia jest oczywiście dany przebieg na liczniku, ale ustala się wtedy konkretne przedziały. Przykładowo przy 7 dniach wynajmu będzie to około 2000-6000 kilometrów. Nie należy wówczas przekraczać danej odległości, bo trzeba będzie dodatkowo dopłacić. Dzienny koszt wynosi wtedy około 300 złotych, co przy 7 dniach daje ponad 2000 złotych. W przypadku większej grupy osób wyjdzie to taniej niż benzyna i eksploatacja samochodu.
Można też wynająć bus lub autobus na jeden dzień. Można nim jeździć przed 24 godziny, a koszt i tak wyniesie przykładowo 400 złotych. Trzeba jednak doliczyć koszty benzyny. Trzeba pamiętać, że aktualnie kosztuje ona nawet 5,50 złotego za litr. Lepiej płacić jednak za nią wspólnie, a nie opłacając wszystkiego samemu.