Jak wygląda idealny plac zabaw dla dzieci?

Sięgając pamięcią wstecz, pamiętasz różnorodne, odstraszające swą brzydotą place zabaw dla dzieci. Zbyt wysokie huśtawki, elementy kompletnie niedopasowane dla potrzeb dziecka i ten paskudny, ciemny kolor dominujący na placu zabaw. Doba szaroburego PRL już dawno za nami i wiele się pod tym kątem zmieniło na przestrzeni ostatnich 30 lat. Jak wyglądają współczesne place zabaw? Pod jakim kątem dobierane są elementy infrastruktury dla maluchów? Jak postawić odpowiedni plac zabaw spełniający zapotrzebowanie dzieciaków? Zostając z nami, poznasz odpowiedzi na te pytania. Zapraszamy do lektury, bo naprawdę warto!

Pierwsze wrażenia

Pierwsze wrażenie, jakie odniesiemy, widząc współczesne place zabaw, jest piorunujące. W czasach naszego dzieciństwa o takim bogactwie kolorów i rozmaitych obiektów przeznaczonych dla dzieciaków w różnym wieku mogliśmy tylko pomarzyć. Przechadzając się wzdłuż dziecięcych miejsc zabaw, dostrzeżemy takie elementy jak dostosowane do wzrostu dziecka huśtawki, sprężynowce, płytkie piaskownice, domki ze zjeżdżalniami oraz linarium. Pomysłowość projektantów przechodzi wszelkie granice. Gdy sięgniemy wzrokiem nieco dalej, ujrzymy tory przeszkód przeznaczone dla nieco starszych dzieci. Kolorem naszego dzieciństwa była ciemna zieleń lub szarość. To odstrasza i zniechęca maluchy swoją brzydotą. Wszystkie obiekty przeznaczone dla dzieci pomalowane są w rozmaite, pastelowe kolory. Zauważymy też wielość materiałów, z których wykonane są owe elementy. Od plastikowych domków dla dzieci w wieku przedszkolnym, aż po metalowe drabinki czy drewniane domki ze zjeżdżalnią. Piaskownice nie są głębokie i małe dziecko nie będzie miało żadnych problemów z ich użytkowaniem. O odpowiednim zagospodarowaniu przestrzennym, takim, który spełnia wymogi dzieci w określonym wieku, zadecydować możemy sami, jako mieszkańcy określonych osiedli. Na tym problemie skupimy się na samym końcu. Teraz zwrócimy uwagę na rzecz zasadniczą, a więc o wyjściu naprzeciw zapotrzebowaniu dziecka w określonym przedziale wiekowym. Jak instalowane są place zabaw i zabawki na plac zabaw dla dzieci i co jest brane pod uwagę? Skupimy się na tym pytaniu poniżej.

Warte uwagi:

Struktura funkcjonalnych placów zabaw

Przystaniemy teraz na zasadniczej kwestii. Jak zaplanowane są idealne miejsca zabaw dla dzieci i młodzieży? Rozkład placu zabaw uzależniony jest od dwóch czynników. Pierwszym jest wiek dziecka, a drugim jego zapotrzebowanie. Mając dzieci w wieku wczesno przedszkolnym, wolelibyśmy mieć na nie oko. I tak też dopasowane są obiekty przeznaczone dla maluszków. Niskie, wielobarwne sprężynowce znajdują się tuż pod naszym nosem, nieopodal ławek. Nie dość, że mamy dziecko na widoku, to jeszcze mamy pewność, że świetnie się ono bawi. Obiekty takie jak wspomniane sprężynowce pomagają maluchowi pracować nad motoryką ciała, łapaniem równowagi. To ma głębszy sens. Maluchy w wieku do 5 lat nie mają takiej potrzeby socjalizacji jak ich starsi koledzy. Nie czują zewu rywalizacji i chęci rozładowania energii. Plastikowe, małe domki pomalowane w rozmaitych kolorach pasują do nich jak ulał. przeszkody-miękkie-do-parków-rozrywkiZazwyczaj przynoszą tam swoje skarby i namawiają matkę na spędzenie wspólnie czasu w takich jednoosobowych „izbach”. Nieco starsze dzieci potrzebują nieco więcej ruchu. Tory przeszkód, zjeżdżalnie oraz rozmaite linarium umiejscowione są w nieco większym oddaleniu. Każde z wymienionych obiektów umożliwia rozładowanie nadmiaru energii u dziecka, ale i również pomaga mu w pracy nad koncentracją, zwinnością i orientacją w terenie. Huśtawki są dostosowane do wzrostu dziecka. Charakteryzują się stabilnym siedziskiem i oparciem, dzięki któremu dziecko nie wypadnie, robiąc sobie krzywdę. Zainstalowane w obrębie placów zabaw tory przeszkód i drabinki, doskonalą nie tylko zwinność i koncentrację, ale i również kształtują umiejętności społeczne. Starsze dzieci i młodzież odczuwa już tendencje do rywalizowania w różnych dziedzinach. Kto wyżej się wespnie, a kto szybciej i lepiej pokona rozmaite przeszkody? Wartym odnotowanie faktem jest, że wszystkie obiekty zastosowane na placach zabaw cieszą się atestami bezpieczeństwa. Wykonane są z elementów trwałych, stabilnych i takich po prostu, które nie przyczynią się do krzywdy dziecka.

Osiedle a plac zabaw

Wyobraźmy sobie, że kupiliście sobie mieszkanie w bloku i właśnie się wprowadziliście. Macie dzieci w wieku przedszkolnym, ale nie mają kompletnie gdzie się bawić. Proponujemy dogadać się z resztą rodzin na osiedlu i wystosować prośbę o stworzenie miejsca zabaw i zabawki na plac zabaw dla dzieci. W tym celu ważna jest świadomość, o jakim przedziale wiekowym mówimy. Policzmy się i sprawdźmy, w jakim wieku są nasze pociechy. Następnie udajmy się do określonego doradcy zagospodarowania przestrzennego i podajmy ważne informacje na temat naszej sugestii. Jeśli problem braku placu zabaw dla dzieci zostanie pomyślnie rozpatrzony, możemy mieć niemal pewność, że zostanie on odpowiednio rozplanowany w zgodzie z zapotrzebowaniem dzieci mieszkających na jedynym osiedlu. Nie będą skazane na cztery ściany mieszkania, nie uzależnią się od elektroniki i prawidło się rozwiną dzięki zabawom ruchowym na świeżym powietrzu. Szybciej się również zintegrują ze sobą.