W ostatnich latach rosnącą popularnością wśród rodziców cieszą się chusty dla dzieci. Wykonane z wysokiej jakości naturalnych materiałów, są w pełni bezpieczne dla maluchów. Funkcjonalne i odznaczające się nowoczesnym designem, stały się integralnym elementem każdej wyprawki. Dostępne na rynku chusty doskonale sprawdzą się zarówno w przypadku niemowląt, jak i starszych dzieci. To, którą z chust wybierzemy, zależy jedynie od naszych preferencji i umiejętności wiązania.
Chusta do noszenia dzieci – czym jest oraz jaką historię posiada?
Chusta kółkowa lennylamb do noszenia to prostokątny pas tkaniny, w którym przy odrobinie umiejętności, z łatwością można przenosić dzieci. Spotykane dziś chusty posiadają długą tradycję i znane były już wieki temu. W dawnej Polsce kobiety zastępowały chusty elementami ubrań zróżnicowanymi w zależności od regionu i tradycji. Najczęściej w tym celu wykorzystywały chusty wykonane z płótna lub wełny, których użycie zależne było od pory roku i temperatury.
Rodzaje chust dla dzieci dostępnych na polskim rynku
Chusty dla noworodków możemy podzielić na kilka rodzajów. Najczęściej spotykanymi są chusty wiązane, kółkowe oraz zwane ,,kieszonkami’’. Chusty wiązane posiadają długość od 2,5 do 5,4 metra i szerokość 70 cm. Umiejętnie zawiązane dają najwięcej możliwości ułożenia maluszka. Co więcej wykorzystując chusty wiązane, ciężar dziecka jest równomiernie rozkładany na oba ramiona i plecy rodzica. Jest to szczególnie ważne, gdy waga dziecka zbliża się do 10 kilogramów. Chusty kółkowe zakładane są na jedno ramię. Regulację obwodu chusty umożliwia zamontowane na końcu materiału metalowe kółko. Chusty kółkowe doskonale sprawdzą się, gdy chcemy nosić dziecko na biodrze w lub na plecach. Kieszonki to najprostszy rodzaj chust. Z racji tego, iż nie można ich regulować, rozmiar najczęściej dobiera się do rozmiaru noszącego. W przypadku, gdy z jednej chusty ma korzystać kilka osób, rozmiar dobiera się według największej z nich.
Zalety korzystania z chust
Chusty są niezwykle wygodne w użytkowaniu i uwalniają ręce. Poza tym pozwalają nawiązać więź z dzieckiem, a także wspierają jego rozwój emocjonalny. Poprzez delikatne bujanie noszenie w chuście stymuluje błędnik, a dzięki odpowiedniemu wiązaniu pozwalają maluszkowi obserwować świat.
Dlaczego chusty do noszenia rekomendowane są przez specjalistów?
Odpowiednio zawiązane chusty przyczyniają się do prawidłowego rozwoju dziecka. Maluch przebywa w brzuchu matki przez 9 miesięcy. W tym czasie jest te dwa organizmy tworzą jedność. Po porodzie ta niezwykła więź zostaje przerwana, przez co noworodek przeżywa swego rodzaju szok. Noszenie go w chuście sprawia, iż wzrasta jego poczucie bezpieczeństwa. Noworodek wyczuwa ciepło matki, jej zapach i rozpoznaje miły ton głosu. Ciepło ciała matki pozytywnie wpływa również na rozwój organów wewnętrznych maluszka. Uspakaja bicie jego serca, a także stymuluje pracę jelit. Dziecko wtulone w ciało matki odbiera jej emocje, a także spogląda na nią ucząc się emocji. Dziecko ułożone w chuście przypomina to, które znajduje się w łonie matki.
Specjaliści zalecają, aby do 8 miesiąca życia dziecko było przytulone do brzucha matki. W tym czasie stawy dziecka się wzmacniają, a także maluch uczy się trzymać główkę w pozycji uniesionej. Dopiero w 9 miesiącu i później można zacząć wiązać na plecach plecak i pozwolić dziecku na więcej ekspresji, związanej z poruszaniem kończynami, a także bacznym obserwowaniem otaczającego świata.
Jaką chustę dla dziecka wybrać?
Wybór pierwszej chusty dla noworodka nie jest łatwe. W trakcie zakupu warto zwrócić uwagę na materiał, z którego została wykonana. Zaleca się, aby były wyprodukowane ze 100% naturalnej bawełny, która nie uczula i może zostać poddana recyklingowi. Poza tym najlepiej sprawdzą się te o skośno-krzyżowym splocie, dzięki niemu chusta cały czas pracuje, zachowując swoją długość i kształt. Wyciąganie tkaniny po skosie sprawia, iż z czasem zaczyna doskonale współgrać z ciałem dziecka, któremu nadaje określoną pozycję.
Chustowanie dziecka – w jaki sposób wiązać chusty, aby były w pełni bezpieczne dla dziecka?
Chustowanie dziecka doskonale sprawdzi się, gdy nie możemy zabrać ze sobą wózka spacerowego. Aby tworzyć w pełni bezpieczne nosidła do noszenia dzieci używane, należy nauczyć się specjalnych technik ich wiązania. Podstawy wiązania można poznać zarówno w sklepie z artykułami dziecięcymi, w którym chcemy kupić chustę, jak i profesjonalnym butiku, posiadającym w swojej ofercie produkty znanych na całym świecie marek. Oprócz tego kursy wiązania chust do noszenia dzieci znajdują się w Internecie lub placówkach, których misją jest przygotowanie przyszłych rodziców do rodzicielstwa.
Chusty dla niemowląt łączą w sobie wszystko, co potrzebne rodzicom na starcie. Duże, ciepłe i przede wszystkim kolorowe, są ponadczasowe i doskonale wpisują się w każdą porę roku. Wykonane z naturalnych materiałów mogą być poddane procesowi recyklingu. Przerobione na kocyki, poszewki, a nawet worki na ubrania z pewnością pozostaną z nami przez długie lata.